Zagrożenie pod podłogą

Zerwałeś parkiet, a pod spodem gruba warstwa czarnego lepiku? To subit – rodzaj lepiszcza smołowego wytwarzanego w poprzednim wieku i używanego jako klej do podłóg. Swoją popularność zawdzięczał niskim kosztom produkcji, szybkości wytwarzania i względnie wysokiej trwałości.

Dziś wiemy, że substancje, które w sobie zawiera, są wysoce szkodliwe. Jedną z najniebezpieczniejszych substancji wchodzących w skład mas bitumicznych z paku smołowego jest rakotwórczy benzopiren. Jest on przyczyną ponad dwudziestu chorób lub grup schorzeń. Wywołuje nie tylko raka, ale także może być przyczyną powstawania mutacji i zmian dziedzicznych. Wpływa na osłabienie systemu immunologicznego, zakłóca pracę wątroby, podrażnia błony śluzowe. Na pewno nie chcesz mieć czegoś takiego w swoim domu, więc co dalej? Możesz starać się załatać nierówności samemu i położyć na nie nową podłogę. Efekt nie będzie zbyt piorunujący, szybko pojawią się nierówności i luzy, ale przynajmniej zaoszczędzisz na wydatkach. Zawsze to jakiś plus.

A teraz na poważnie! Co do konieczności pozbywania się subitu nie ma większych wątpliwości. Po prostu trzeba go usunąć. Ale jak sobie z tym poradzić? Niestety, pozbycie się subitu nie jest najłatwiejsze. Lepik sprawia spore trudności i ciężko w całości pozbyć się go samemu przy pomocy domowych narzędzi. Oczywiście, dla chcącego nic trudnego, ale może być to naprawdę pracochłonne i czasochłonne wyzwanie. Należy pamiętać, że podczas szlifowania rozgrzany subit zmienia swoją konsystencję, staje się klejący i rozmazuje się po podłodze. W takiej formie wydziela swoje toksyczne substancje znacznie szybciej. Szczególnie niebezpieczny jest kurz, który przy szlifowaniu dostanie się do naszych płuc, jeśli nie zadbamy o odpowiednią ochronę. Tak, przy tego rodzaju pracy odzież ochronna i maska to podstawa!

Jeśli zależy Ci na czasie i wydajności najlepszym rozwiązaniem jest wynajęcie specjalistycznej firmy. Koszty nie są zbyt wygórowane, a w ten sposób minimalizujesz zagrożenia wynikające z własnoręcznego pozbywania się rakotwórczego kleju. Firmy działające w tej branży posiadają wyszkoloną kadrę i specjalistyczne narzędzia pozwalające na bezpyłowe usuwanie toksycznego kleju, co gwarantuje bezpieczeństwo Twoje i Twojej rodziny. Większość sprawdzonych fachowców działa kompleksowo. Oznacza to, że nie tylko pozbędą się za Ciebie czarnego lepiku, ale także zerwą starą podłogę oraz dokonają utylizacji wymienianego parkietu i subitu zgodnie z obowiązującymi normami, a Ty w szybkim tempie będziesz mógł wrócić do dalszych prac remontowych. Nie ryzykuj, wynajmij sprawdzoną firmę i pozbądź się subitu na zawsze!