Klienci u których przeprowadzamy usuwanie subitu często zadają nam takie pytanie. Odpowiedź na nie zależy od stanu wylewki która znajduje się pod subitem. Niestety zazwyczaj nie jest możliwe układanie podłogi bezpośrednio na stare podłoże – bez wcześniejszego przygotowania wylewki. Ma na to wpływ kilka czynników:

– wylewki pod subitem robione były starymi i niedokładnymi metodami, w związku z czym są po prostu nierówne (brak zachowanego poziomu wylewki);
– były wykonane ze złej jakości materiałów lub wykonane nieumiejętnie, przez co są pylące się i kruche;
– subit zareagował z wylewką i zdegradował ją, przez co jest krucha;
– subit służył jako wypełnienie nierówności w posadzce i po usunięciu go powstały duże ubytki .

 

W większości przypadków nie ma więc możliwości montażu drewnianej podłogi bez wcześniejszego odpowiedniego zagruntowania podłogi i zastosowania masy samopoziomującej/szpachlowej. Przyklejenie drewna bezpośrednio do posadzki (bez uprzedniego właściwego jej przygotowania) w najlepszym przypadku doprowadzi do opłakanego efektu wizualnego podłogi, a w najgorszym do odspojenia się drewna wraz z posadzką. Dlatego tak ważne jest powierzenie prac montażystom z doświadczeniem, którzy nie tylko właściwie przygotują masę samopoziomującą, ale także właściwie ocenią stan pierwotnej posadzki i dobiorą właściwy system (grunt i masę).

 

Wszelkie późniejsze naprawy związane z wymianą podłogi na nową są bardzo kosztowne, więc w tym przypadku ryzyko i chodzenie na skróty („a może się uda”) nie opłaca się.