Zagrożenia
Wszystkie parkiety w Europie montowane były na lepiszcza smołowe od końca wojny do połowy lat 90-tych. Dzisiaj wiele mieszkań, domów oraz budynków użyteczności publicznej jest skażona takimi podłogami. Podłogami, które przez cały czas Cię trują! Środki używane do klejenia ówczesnych podłóg postrzegamy dzisiaj jako wysoce szkodliwe dla zdrowia. O tym, że są szkodliwe niech świadczy fakt, że pył po ich mechanicznym usuwaniu powinien być przekazywany do specjalnej utylizacji.
Podstawowym składnikiem tych lepików są węglowodory aromatyczne i ich pochodne. W składzie substancji znajdują się ponadto wysoce niebezpieczne związki, takie jak rakotwórcza substancja benzopiren, oraz inne pozostałe po rozfrakcjonowaniu smoły paki. Z chemicznego punktu widzenia charakterystyczny zapach w domu, gdzie zastosowany został subit, to m.in. węglowodory aromatyczne, aminy, kotynina, fenole oraz kilka pierwiastków promieniotwórczych. Zdaniem naukowców benzopiren jest przyczyną ponad 20 chorób lub grup schorzeń. Szkodzi płucom, krtani, gardłu, przełykowi, jamie ustnej, pęcherzowi moczowemu i trzustce. Często powoduje nowotwory żołądka, nosa, wargi, miąższu wątroby, a nawet białaczkę.
Wpływa w znacznym stopniu na alergię i stany zapalne. Benzopiren, znajdujący się również w dymie tytoniowym, jest jedną z najgroźniejszych substancji rakotwórczych. Benzopiren utlenia się, dając epitlenek, który łatwo reaguje z grupami aminowymi zasad tworzących DNA i przez to powoduje zmiany w procesie cyklicznej reprodukcji, co prowadzi do powstawania nowotworów. Poza względami zdrowotnymi usuwanie subitu gwarantuje prawidłowe przyklejenie nowej podłogi do posadzki – klejenie jej na subit jest bardzo niebezpieczne! Ryzyko odspojenia się kleju podłogowego, masy samopoziomującej czy masy szpachlowej od subitu jest bardzo duże.
Usuwanie subitu wymaga odpowiedniego sprzętu
Frezowanie subitu jest czynnością, podczas której należy zachować szczególną ostrożność. Przepisy BHP wskazują, aby to robić w masce przeciwpyłowej, ubraniu ochronnym. Cały proces nie może trwać dłużej niż 6 godzin dziennie. Prace powinny się odbywać zawsze z asystą solidnego odkurzacza przemysłowego. Ponieważ problem w Polsce dotyczy znacznych połaci powierzchni posadzek drewnianych, w środowisku parkieciarzy powstają zdecydowane naciski na prawidłowe wykonanie takich renowacji. Dlatego tak ważne jest powierzenie tej czynności fachowcom, którzy będą w stanie usunąć subit w całości.